Board of Directors
  • Bakytzhan Sagintayev, Prime Minister of the Republic of Kazakhstan-Chairman of the Board of Directors of «Samruk-Kazyna»
  • Umirzak Shukeyev, Chairman of the Management Board, Member of the Board of Directors of «Samruk -Kazyna» JSC
  • Bakhyt Sultanov, Member of the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» JSC
  • Smailov Alikhan Askhanovich, Member of the Board of Directors of «Samruk -Kazyna» JSC
  • Sir Richard Harry Evans, Member of the Board of Directors, Independent Director of «Samruk-Kazyna» JSC
  • Alexander Mirtchev , Member of the Board of Directors, Independent Director of «Samruk-Kazyna» JSC
  • Suleimenov Timur Muratovich, Member of the Board of Directors of “Samruk-Kazyna” JSC
  • Baron Olivier Descamps, Member of the Board of Directors of «Samruk -Kazyna» JSC

Bakytzhan Sagintayev

Prime Minister of the Republic of Kazakhstan-Chairman of the Board of Directors of «Samruk-Kazyna»

Bakytzhan Sagintayev was born on October 13, 1963 in Talas district of Zhambyl region.

He graduated from the Kazakh State University, candidate of economic sciences.

He began his career as a teacher in the political economy department of the Almaty Institute of National Economy.

In 1988-1992, he worked in the Kazakh State University and advanced in his career from assistant to assistant professor of the sociology department.

From 1992 to 1998 he was in business.

In 1998, he was appointed Deputy Governor of Zhambyl region.

In 1992-2002, he held the post of the Deputy Chairman of the Agency for Small Business Support, Deputy Chairman of the Agency for Regulation of Natural Monopolies, Competition Protection and Small Business Support of Kazakhstan.

In 2002-2004, he served as the First Deputy Chairman of the Agency for Regulation of Natural Monopolies and Competition Protection of Kazakhstan.

From 2004 to 2007, he chaired the Agency for Regulation of Natural Monopolies of Kazakhstan.

In 2007-2008, B.Sagintayev headed the Prime Minister’s Office of Kazakhstan.

On September 30, 2008, he was appointed Governor of Pavlodar region.

On January 20, 2012, he was appointed Minister of Economic Development and Trade of Kazakhstan.

On September 24, 2012, he became First Deputy Head of “Nur Otan” National Democratic Party.

On January 16, 2013, by the Decree of the President he was appointed First Deputy Prime Minister – Minister of Regional Development of Kazakhstan.

B.Sagintayev was awarded “Kurmet” order and anniversary medals.

He is an author of a number of scientific works, publications on state regulation of the natural monopolies, small and medium business development.

B.Sagintayev is married and has two children.

By the resolution of the Government of Republic of Kazakhstan  dated 28 September, 2016  appointed as the Chairman of the board of directors of JSC «Samruk-Kazyna».

Umirzak Shukeyev

Chairman of the Management Board, Member of the Board of Directors of «Samruk -Kazyna» JSC

Born March 12, 1964 in Turkestan.

1986 graduated from the Moscow Institute of Economics and Statistics, an economist and mathematician.

1986-1988 - worked as a research assistant CRA Institute of the Gosplan of the Kazakh SSR.

1988-1991 - MESI student.

In 1991-1992 -  Senior Research Fellow Institute of CRA.

In 1992-1993 - Consultant of the Supreme Economic Council under the President.

1993 - Deputy Head of the Department of Finance and the Labour Office of the President and the Cabinet of Ministers of the ROK.

1993-1995 - Deputy Chief of Administration, Governor of South Kazakhstan region.

November 1995 - March 1997 - Minister of Economic Affairs of the RK.

March - October 1997 - Minister of Economy and Trade.

July - October 1997 - Deputy Prime Minister's (was in charge of macroeconomics, the operational functioning of industry, commerce, transport, energy, science, relations with the CIS countries);

October 1997 - April 1998 - Chairman of Board of «Bank Turan-Alem» BTA Bank JSC;

April - August 1998 - Deputy Head of Presidential Administration.

August 1998 - March 2004  - Akim of  Kostanay region.

February - November 1997 - Member of the Supreme Economic Council under the President.

November 1997 - August 1998 - Member of the National Council for Sustainable Development of the RK.

March - December 1997 - Chairman of the Supervisory Board of «NOC» Kazakhoil. »

From March 2004  - Akim of Astana city.

In September 2006 he was appointed Governor of South Kazakhstan region.

In August, 2007 - Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan.

March 3, 2009 decree of the Head of State appointed First Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan.

Decree of the President of Kazakhstan on April 11, 2011 the newly appointed First Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan.

By the Decree of the Government of the Republic of Kazakhstan №1600 dated December 26, 2011 appointed as a Chief Executive Officer of “Samruk-Kazyna” JSC and elected as a Chief Executive Officer of “Samruk-Kazyna” JSC  in the Board of Directors of “Samruk-Kazyna” JSC.

By the Decree of the Government of the Republic of Kazakhstan №1493 dated January 8, 2014 elected as a Chief Executive Officer of “Samruk-Kazyna” JSC  in the Board of Directors of “Samruk-Kazyna” JSC. 

Bakhyt Sultanov

Member of the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» JSC

Born in Almaty, 29 November 1971.

He graduated from the Faculty of Automation and Control Systems of the Kazakh National Technical University in 1994 and the Kazakh State Academy of Management in 1995.

He began his career in 1994 at the Ministry of Finance.

In 2004 - 2006 -  Vice Minister of Economy and Budget Planning.

In 2006 - 2007 - Chairman of the Statistics Agency.

In 2007 - Vice-Minister of Finance.

In 2007 - 2010 years - Minister of Economy and Budget Planning.

From March 2010 - Assistant to the President.

On January 21, 2012 Deputy Head of Presidential Administration

Government Resolution № 962 of 17 October 2008 he was elected to the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» as the Minister of Economy and Budget Planning.

Government Resolution № 201 of March 15, 2010 re-election to the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» as assistant to the President.

Government Resolution № 194 dated February 2, 2012 Sultanov Bakhyt Turlyhanovich re-elected to the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» as Deputy Head of Presidential Administration.

By the Decree of the President of the Republic of Kazakhstan № 684 dated November 6, 2013 appointed as a Deputy Prime-Minister – Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan.

By the Decree of the Government of the Republic of Kazakhstan №1493 dated January 8, 2014 reelected as a Deputy Prime-Minister – Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan in the Board of Directors of “Samruk-Kazyna” JSC. 


Smailov Alikhan Askhanovich

Member of the Board of Directors of «Samruk -Kazyna» JSC

Born in 1972.

In 1994 he graduated the Applied Mathematics Department of the Kazakh National University named after Al-Farabi, in 1996 - Kazakhstan Institute of Management, Economics and Planning under the President of the Republic of Kazakhstan, Master of Public Administration.

1993-1995 - Chief specialist at Investment-Privatization Fund «A-Invest».

1996-1998 - Deputy Head of Department, Head of the National Statistic Agency of the Republic of Kazakhstan.

From March to April 1998 - Deputy Chairman of the Committee on statistics and analysis of the Agency for statistical planning and reforms the Republic of Kazakhstan.
1998-1999 - Chief expert, head of economic sector of the Department, State Controller at the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan.

1999-2003 - Chairman of Kazakhstan Agency for Statistics.

From February to July 2003 - Vice-Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan.

2003-2006 - Chairman of the Board of «State Insurance Company for the Insurance of Export Credit and Investment» JSC. 

2006-2007 - Vice-Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan.

2007-2008. - President of «National Holding «KazAgro» JSC.

2008-2009-Vice-Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan

2009-2014- Chairman of Kazakhstan Agency for Statistics.

2014-2015-Chairman of the Committee on statistics of the Ministry of the National economy of the Republic of Kazakhstan

He was awarded with “Kyrmet” order,”Eren enbegi yshin” medals”, “10 years of Independence of Kazakhstan”, “10 years of the Constitution of Kazakhstan”, “10 years of Astana”.

Mr.Smailov has diplomatic rank “1 class Advisor”.

By the Decree of the Government of the Republic of Kazakhstan № 1113 dated December 29, 2015 elected as member of the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» JSC as Assistant to the President of the Republic of Kazakhstan.

Sir Richard Harry Evans

Member of the Board of Directors, Independent Director of «Samruk-Kazyna» JSC

Was born July 9, 1942 in Blackpool (England).

Graduated from the Royal Masonic School (Hertfordshire, London) in 1960.

In 1960 - 1967 - Worked in the department of the Ministry of Transportation contracts and Technology of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

In 1967 - 1969 - worked in a department of government contracts the company Ferranti Ltd.

In 1969 - 1978 - Commercial manager of military aircraft of the company «British Aircraft Corporation» (BAC).

In 1978 - 1981 - Commercial director of «British Aircraft Corporation» (BAC).

In 1981 - 1983 - Assistant Managing Director of «British Aerospace plc.».

In 1983 - 1987  - Deputy Managing Director and Director of the Aviation group of companies «British Airspace plc.».

In 1987 - Director of Marketing «British Airspace plc.».

In 1988 - 1990 - Chairman of the company «British Aerospace Defence Company».

In 1990 - 1992 - CEO «British Aerospace plc.».

In 1992 - 2002's -  Member of the Supervisory Board of «Airbus Industry».

In 1998 - 2000 - Non-executive director of National Westminster Bank.

In 1998 - 2004 - Chairman of the company «BAE Systems».

In 2001 - 2008 years - Chairman of the company «United Utilities plc.», Rector of the University of Central Lancashire.

In 2006 - 2008, - Chairman of the Board of Directors of JSC «Kazakhstan Holding for Management of State Assets» Samruk. »

Government Resolution № 962 of 17 October 2008 he was elected to the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» as an independent director. 

By the Decree of the Government of the Republic of Kazakhstan № 1493 dated January 8, 2014 elected as Independent Director of the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» JSC.


Alexander Mirtchev

Member of the Board of Directors, Independent Director of «Samruk-Kazyna» JSC

Citizen of the USA.

Dr. Alexander Mirtchev is a member of the Board of Directors since October 2008

Was born on April 28, 1957

He obtained an LL.M. degree in International and Comparative Law at George Washington University, Washington, D.C., has a Ph.D. in Philosophy from St. Kliment Ohridski University and studied economics and finance at the London School of Economics and Harvard Business School. He also received an Honorary Doctorate from the Ukrainian Academy of Foreign Trade and an Honorary Doctorate of Political Science from the Russian Academy of Sciences.

Dr. Mirtchev is president of Krull Corp., USA, a macroeconomic consultancy with a focus on new economic trends and emerging policy challenges. He serves and has served as chairman and director of multi-billion dollar international industrial enterprises, chairman of a joint venture with a high-end risk-mitigation services NASDAQ-listed corporation, independent director and chairman of the board of Sustainable development fund «Kazina», director with law offices of Stewart&Stewart, a top-rated Washington, D.C. law firm. During the course of his career, Mirtchev has participated in the accession to World Trade Organization and the EU of several transitional economies.

Dr. Alexander Mirtchev is Executive Chairman of the Royal United Services Institute for Defense and Security Studies (RUSI) International, and Vice-president of RUSI, UK. He is a Fellow and an American Founding Council Member of the Kissinger Institute on China and the U.S., as well as a Member of the Wilson National Cabinet at the Woodrow Wilson International Center for Scholars.  Mirtchev is an Affiliate Professor and Distinguished Senior Fellow at the School of Policy, Government and International Affairs at George Mason University. He also serves as a Board Director and Member of the Executive Committee at the Atlantic Council of the United States, as well as the Executive Editor of the Atlantic Council Strategy Papers.

Dr. Mirtchev is the author of a number of monographs and policy articles, has served as editor and publisher of academic and professional journals, and has appeared as analyst on major international media. He also serves as a member of the Fox business “Wall Street Week” Advisory Board.

Government Resolution № 962 of 17 October 2008 he was elected to the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» as an independent director.

By the Decree of the Government of the Republic of Kazakhstan № 1493 dated January 8, 2014 elected as Independent Director of the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» JSC.

Suleimenov Timur Muratovich

Member of the Board of Directors of “Samruk-Kazyna” JSC

Born in April 5, 1978.

In 2000 he graduated from Pavlodar State University, in 2002-under Bolashak program, graduated from the University of Maryland with a Master's Degree in Business Administration.

2009-Vice-Minister of Economy and Budget Planning of the Republic of Kazakhstan.

From 2010 to 2012-Vice-Minister of Economic Development and Trade of the Republic of Kazakhstan.

Since February 1, 2012- Member of the Board  (Minister) in charge of Economy and Financial Policy, Eurasian Economic Commission.

As of Order of RoK President dated December 28th 2016 assigned as Minister of National Economy of the RoK.

By the Decree of the Government of  the Republic of Kazakhstan #14 dated January  25, 2017 elected as member of the Board of Directors of «Samruk-Kazyna» JSC as the Minister of National Economy  of the Republic of Kazakhstan.


Baron Olivier Descamps

Member of the Board of Directors of «Samruk -Kazyna» JSC

Was born July 3, 1950 in Leuven (Belgium).

Olivier Descamps’ career spans over 40 years in senior executive positions, encompassing global corporate finance, emerging markets and development policy.  His experience combines strategic vision and delivery, successful investment track record in loan and equity, and high level relationships with governments, CEOs, media and civil society.  

He started his banking career with the Chase Manhattan Bank in Brazil, then in the USA and finally in the UK.  In 1993, Olivier joined the newly created European Bank for Reconstruction and Development (the EBRD), a multilateral institution with the initial mandate to support former Soviet countries in their transition to open economies focusing on the private sector.  In July 2015, Olivier retired as Managing Director, Banking Department, responsible for all 34 countries of operations and as a member of the EBRD’s Strategy and Policy Committee.

In January 2016, he has been appointed an Independent Director on the Board of Directors of Kazakhstan’s Sovereign Wealth Fund «Samruk-Kazyna».

Born in Belgium in 1950, and graduate in BA, Applied Economics. Olivier lives in London.

Яндекс.Метрика