22.09.2014

“Kazakhstan Temir Zholy» JSC team became champion of II Spartakiad among employees of «Samruk-Kazyna» JSC group of companies

II Spartakiad among employees of «Samruk-Kazyna» JSC group of companies took place in the sports complex «Nazarbayev University».

Competitions were held in five sports: mini football, volleyball, chess, table tennis, as well as arm wrestling. The opening ceremony was attended by Minister of Culture and Sports of the Republic of Kazakhstan Arystanbek Mukhamediuly, Chairman of the Management Board of «Samruk-Kazyna» JSC Umirzak Shukeyev, heads of subsidiaries, the Olympic champion, Director General of the Presidential professional sports club «Astana» Vladimir Smirnov, Kazakhstan's first two-time Olympic champion Ilya Ilyin, rising Kazakhstan's sports star,  recognized as the most beautiful volleyball player of the Asian Championship in China Sabina Altynbekova.

As part of the sports event interactive games, entertainment for children, photo and autograph sessions with the sport stars were organized.  The youngest international grandmaster among women Zhansaya Abdumalik held simul with the employees of the group of companies. The winner of the «Kazakhstan barysy- 2014» tournament Mukhit Tursynov assessed skills of the participants of the competition dedicated to the Day of languages of the peoples of Kazakhstan.

During two days 17 teams have proven that for a long time they have successfully prepared for the competition and waited for this sporting event. Organizers, in turn, tried to organize a real sporting event, not only for the staff of the «Samruk-Kazyna» companies but also for their families, who came to support them these days.

The Champion of the II Spartakiad among employees of «Samruk-Kazyna» JSC group of companies this time became JSC «NC «Kazakhstan Temir Zholy». “Kazatomprom» JSC was only one point behind from the winner. «Samruk-Energy«JSC took the third place.

 

Best players in individual sports were awarded as follows:

 

Women's chess competitions

1st place - Manshina Yelena, «Kazakhstan Temir Zholy» JSC;

2nd place - Smakova Madina, «Samruk-Energy» JSC;

3rd place - Saisenbina Aizhan, JSC «NAC» Kazatomprom»

 

Men's chess competitions

1st place - Mankeyev Rauan, «Tau-Ken Samruk» JSC;

2nd place - Shabrin Aleksandr, «KazMunayGas» JSC;

3rd place - Alaguzov Maksat, «Kazakhstan Temir Zholy» JSC

 

Women's table tennis

1st place - Lavrova Anastasiya, «Kazakhstan Temir Zholy» JSC;

2nd place – Vlasova Tatiana, JSC «NAC» Kazatomprom »;

3rd place - Erezhepova Yekaterina,«Samruk-Energy» JSC

 

Men's table tennis

1st place - Beysaliev Timur, JSC «NAC» Kazatomprom »;

2nd place - Pak Danil, «Kazakhstan Temir Zholy» JSC;

3rd place - Senich Konstantin, «Samruk-Energy«JSC

 

Women's arm wrestling in the weight category up to 65 kg

1st place - Bogdashin Tatyana, «Samruk-Energy» JSC;

2nd place - Saymasay Laura, «KEGOC» JSC;

3rd place - Kabulova Nurgul, JSC «NAC» Kazatomprom»

 

Women's arm wrestling in the weight category over 65 kg

1st place - Israilov Karlygash, «Kazakhstan Temir Zholy» JSC;

2nd place – Sukhanova Inessa, «Samruk-Energy» JSC;

3rd place - Rakhimova Gulbarshyn, «Samruk-Kazyna Contract» LLP

 

Men's arm wrestling in the weight category up to 80 kg

1st place - Grechikhin Denis, «Air Astana» JSC;

2nd place – Magomedov Erik,JSC «NAC» Kazatomprom »;

3rd place – Sovetov Ulan, «Kazakhstan Engineering» JSC

 

Men's arm wrestling in the weight category over 80 kg

1st place – Sazonov Aleksey, «Samruk-Energy» JSC;

2 place – Siminishin Sergey, «Kazakhstan Engineering» JSC;

3rd place - Litvinov Anatoliy, «Kazakhstan Temir Zholy» JSC

 

Volleyball

1st place - JSC «NAC» Kazatomprom »;

2nd place - «KEGOC» JSC;

3rd place - «Kazakhstan Temir Zholy» JSC

 

Mini football

1st place - «KEGOC» JSC;

2nd place - «Kazakhstan Temir Zholy» JSC

3rd place - «Samruk-Energy» JSC

In addition, distinguished players were awarded with diplomas and certificates to purchase «Astana bike» subscription.

 

Volleyball

Nomination «Best Defender» - Rauayanov Bekzhan, «KEGOC» JSC

Nomination «Best Forward» - Zhakapbayev Abzal, JSC «NAC» Kazatomprom »

Nomination «Best setter» - Rzatayev Abzal, «Kazakhstan Temir Zholy» JSC

 

Mini football

Nomination «Best Player» – Yusupov Ramil, JSC «NAC» Kazatomprom»

Nominated «Best Goalscorer» – Yusupov Darkhan, «Kazakhstan Temir Zholy» JSC

Nomination «Best Defender» - Kassenov Almas, «Samruk-Energy» JSC

Nomination «Best Goalkeeper» - Igibaev Baurzhan, «Air Astana» JSC


Closing the Spartakiad, the Director General of the Presidential professional sports club “Astana» Vladimir Smirnov thanked all the participants for a fair competition and will to win, and guests for their support!

write a comment

Authorization is required for comments:

comments

Яндекс.Метрика